logo

İzmirdeki Özel Okullar

Tarihi şehir İzmir

İzmir’deki özel okullar Egenin incisi olarak bilinen İzmir Türkiye’nin 3. Büyük şehridir. Uzun yıllar süren bir geçmişe sahiptir. Bu geçmiş 8.500 yıl öncesine dayanmaktadır. Güneşli gün sayısı oldukça fazla olan İzmir629 km kıyı şeridine sahiptir. Tarihi boyunca bünyesinde birçok kültür, uygarlık ve farklı dinleri barındırmıştır. Osmanlı, Bizans, Romalılar, Asurlar ev sahipliği yaptığı uygarlıklardan sadece birkaçıdır. 4 milyonu aşkın olan nüfusu ile kalabalık bir şehirdir. İzmir’de yaşayan kişilerin yarısından fazlası 30 yaş altında bulunmaktadır. İzmirdeki özel okullar, devlet okulları ve üniversitenin var olması genç nüfusun bu kadar fazla olmasının nedenleri arasındadır. Ayrıca İzmir yaz ayında en çok turisti ağırlayan iller arasındadır. Bu nedenle yaz aylarında şehrin nüfusunda çok fazla artış gözlenmektedir. Birçok antik kente sahip olan İzmir’de en gözde olan antik kentler; Efes, Bergama, Agora, Teos’dur. İzmir buram buram hem tarih hem kültür hem de tatil kokmaktadır. Yaz aylarında çoğunlukta olmak üzere kış aylarında turistler tarafından tercih edilmektedir.

İzmir özel okullarında eğitim

İzmirdeki özel okullar her kademede eğitim hayatına devam etmektedir. Anne ve babalar özellikle son birkaç yıldır özel okullara göndermeye gayret etmektedirler. Her sene değişen sınav sistemi nedeni ile özellikle kademelerinin son yıllarında eğitim gören öğrenciler bu sınavlar başarılı olabilmek için özel okulları tercih etmektedirler.

Anaokullarında özellikle özel okul seçilmesinin nedeni güvenlik açısında daha kapsamlı okullar olması ve öğrencinin psikolojik olarak okula adapte olma sürecinde iyi bir eğitim almasıdır. Anne ve babalar küçük yaştaki çocuklarını bir kuruma emanet ederken ilk olarak güvenilir olmasına ve güvenlik önlemlerinin tam olmasını, hem kurucuların hem de öğretmenlerine güvenmesi gerekmektedir. Özel anasınıflarındakiler bu nedenle ilk olarak bu konulara ağırlık vermektedirler. Ayrıca anaokulunda öğrencileri okula alıştırmaya, temel birkaç bilgiyi çocuklara aktarmaya ve sosyalleşmeleri açısından çeşitli oyunlar düzenlemeye özen gösterirler. İzmirdeki özel okullar diğer kademeler de ise daha çok akademik başarıya bunun yanında öğrencinin farklı alanlarda gelişme göstermesi, kendi başka alanlarda da başarılı hissedebilmesi için sportif ve sanatsal alanlarda da eğitim vermeye çalışmaktadırlar.

Geçiş dönemlerinde sınavlara hazırlanan öğrencilerin özel okul tercih etmelerindeki neden ise sınavlara da daha başarılı olmak istemeleridir. İzmirdeki özel okullar özeliklede sınava hazırlanan öğrencilerin stres yaşamadan rahat bir şekilde bu dönemi atlatmasını sağlamaya çalışmaktadırlar. Gerek branş öğretmenleri gerekse rehber öğretmen ve kurum psikologları ile öğrencilere her şekilde yardım etmeye çalışmaktadırlar. Sınavların, sınavlarda çıkan sorulan analizlerini gerçekleştiren kendi alanlarında uzman öğretmen kadrosu ile öğrencilere sınavlarda çıkabilecek potansiyel sorular hazırlamaktadırlar. Soru analizlerinin yanı sıra süre sıkıntısı ile baş edebilmek için öğrencilerin süreleri kontrollü kullanmalarını sağlayacak çalışmalarda bulunurlar. Birebir ders anlatımları ve soru çözümleri ile öğrenciler ile yakında ilgilenirler.

İzmirdeki özel okullar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere İzmir’deki en iyi özel Anadolu liseleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Comments are closed.