logo

İzmirdeki Özel Anadolu Liseleri

Özel anadolu liselerinin farkı
İzmirdeki özel anadolu liseleri birçok öğrenci tarafından araştırılıyor. 5 Temmuz 2014 tarihi itibari ile resmi gazete de yayımlanarak dershaneler temel lise yani özel Anadolu liseleri olmuştur.
Bu liselerin diğer liselerden farklı oldukça fazladır. Eski kurumları dershane olduğu için İzmirdeki özel Anadolu liseleri ya da başka şehirdeki özel Anadolu liseleri sınavlar hakkında daha tecrübelidir. Türkiye’de bir milyondan fazla öğrenci üniversite sınavına hazırlanmak ve girmektedir. Bu kadar yüksek bir sayı olunca öğrenciler arsındaki yarış daha çok önem kazanmakta ve öğrenciler iyi puanlar alabilmek için daha çok çaba sarf etmektedirler. Öğrencilere bu konuda en çok fayda sağlayacak kurumlar ise sınavlar konusunda en tecrübeli olan okullardır. İzmirdeki özel Anadolu liseleri diğer liselerden en önemli farkı eskiden sınav odaklı çalışma yürüttükleri için sınavlar, sınavlarda sorulan sorular hakkında oldukça bilgi sahibi olmalarıdır. Kurumlar ve kurumlar bulunan öğretmelerde aynı tecrübeye sahiptir.
Öğrenciler bu liselere gittikleri taktirde başka bir kurumdan destek almak zorunda değillerdir. Bu kurumlar öğrencileri ile yakından ilgilenmekte, bu ilginin her daim devam edebilmesi için sınıf mevcutlarını olabildiğince az sayıya indirmektedirler. Bu liselerin diğer liselerden farkı öğrenciyi sınava tam olarak hazırlamanın yanı sıra akademik olarak da tam bir başarı sağlıyor olmalarıdır.

Öğrencilerinin eksikliklerini takip ederek bu eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar, ek ders ve soru çözüm saatleri düzenlemektedirler. Aileleri her zaman ilerleyişten, öğrencilerin durumlarından haberdar ederek süreç içerine onları da katmaktadırlar. Ailelerde bu durumdan oldukça memnun olmaktadır. Sınavlar yüzünden başarısız olma korkusu ile strese giren öğrencilere bu streslerini yenebilmeleri için bireysel olarak da toplu olarak da rehber öğretmenlerince ya da psikologlar ile destek sağlanmaktadır. Bu stres ile baş etme yöntemleri öğrencilere gösterilmekte ve bu stresten kurtulmaları sağlanmaktadır. İzmirdeki özel Anadolu liseleri ya da başka illerdeki özel Anadolu liseleri bu tür konulara özellikle dikkat etmektedir. Öğrencilerin bu durumlardan kurtulmaları ve verilen eğitim ne oranda başarı sağladığını görmek için aralıklar ile deneme sınavları yapmaktadırlar. Bu sınavlar ile öğrenciyi hem gerçek sınava hazırlamaktadırlar hem de öğrencinin sınav stresinden uzaklaşmasını sınava alışmasını sağlamayı amaçlamaktadırlar. Öğrencinin eksiklerini fark eder ve yakında takip eden öğretmenler bu eksiklikleri ek dersler ile gidermeye çalışırlar.

Öğrencilerin anadolu lisesi tercihi

Liseye geçiş sınavına girecek olan hangi öğrenciye soracak olursanız olun iyi bir eğitim de almak istiyor ise eğer Anadolu lisesi diyecektir. Özel Anadolu liselerinde okuma imkanı olan öğrencilerin diğer düz liseler ile aralarındaki farkı anlama şansı çok daha fazladır. Herkes bu tür eğitim veren eğitimi en kaliteli şekilde öğrenciye sunan kurumlarda eğitim almak ister. Teşvikler , özel burslar ve indirimler sağlandığı için özel Anadolu liseleri çok daha fazla tercih edilir. Yani maddi imkanı olmayan bireylere de bu şekilde birer şans verilmiş olmaktadır.
Bugünkü yazımda sizlere İzmirdeki özel Anadolu liseleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir sonraki yazımda sizlere Antalya kolej hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Comments are closed.